
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 300 V |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 320 V |
| Contact Plating | Tin |
| Pitch | 5.08 mm |
| Current Rating | 12 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Vertical |
| Color | Green |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 2 |
| Mounting Style | Through Hole, Solder, PCB |
| lead free status | Lead Free |
| rohs status | Compliant |
| reach svhc compliance | No SVHC |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Plastic |
| Number of Positions Per Level | 2 |
| Number of Levels | 1 |
| size width | 12.6 mm |
| size length | 12.2 mm |
| size height | 12.0 mm |
| voltage rating dc | 250 V |
| voltage rating ac | 250 V |
| Housing Color | Green |
| pin pitch | 5.08 mm |
| Connection Method | Plug |
Stock: 569
Distributors
pcbx
Unit Price$0.30077
Ext.Price$0.30077
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.30077 | $0.30077 |
| 10 | $0.26499 | $2.64990 |
| 50 | $0.23347 | $11.67350 |
| 100 | $0.19942 | $19.94200 |
| 500 | $0.17033 | $85.16500 |
| 1000 | $0.16177 | $161.77000 |
| 3000 | $0.15364 | $460.92000 |
| 5000 | $0.14592 | $729.60000 |
